ANKARA AKYURT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kut’ül Amare Zaferi’nin 102. Yılı kutlama programı ilçemizde yapıldı.

 Kut’ül Amare Zaferi’nin 102. Yılı kutlama programı ilçemizde yapıldı.

             Kut’ül Amare Zaferi’nin 102. Yılı kutlama programı ilçemizde yapıldı.

             Kut’ül Amare Zaferi’nin 102. Yılı il kutlama programı ilçemizde yapıldı. Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına Akyurt Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programa; Akyurt Belediyesi, Akyurt Kaymakamlığı ve Akyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü katkılarıyla destek verdi. Akyurt Belediyesi Necip Fazıl Konferans Salonu’nda düzenlenen programa Ak Parti Ankara Milletvekili, Milli Eğitim Kültür ve Spor Koisyonu Başkanı ve Başbakan Yardımcımız Sayın Emrullah İşler, Akyurt Kaymakamı Sayın Osman Altın, Akyurt Belediye Başkanı Sayın Gültekin Ayantaş, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Vefa Bardakçı, Akyurt İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Burhan Aycan, Daire Amnirleri, kurum ve kuruluş temsilcileri, çok sayıda vatandaş ve öğrenci katıldı.

        Kur’an Tilaveti ve dualarla başlayan programda konuşan protokol üyelerinin üzerinde durduğu ortak düşünce; gençlerimizin tarihimizi iyi öğrenmeleri ve zaferlerimizle gururlanmaları gerektiğiydi.

        Başbakan Yardımcımız Sayın Emrullah İşler, Akyurt Kaymakamı Sayın Osman Altın, Akyurt Belediye Başkanı Sayın Gültekin Ayantaş, Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Vefa Bardakçı, Akyurt İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Burhan Aycan´ın konuşmaları sonrası sahne alan Ankara Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı izleyicilere müzik ziyafeti sundu. Program Akyurt Anadolu Lisesi Edebiyat ve Tarih öğretmenleri ile öğrencilerinin hazırladığı proğram ile devam etti. Büyük beğeni toplayan oratoryo final sahnesiyle herkesi duygulandırdı. 

         İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün konuşması;

       29 Nisan 1916 tarihinde kazandığımız Kut-ül Amare zaferinin, 102.yıl dönümünde sizlerle bir arada olmaktan ve bu programa ilimiz adına ev sahipliği yapmaktan büyük bir onur ve heyecan duyduğumuzu belirtmek istiyorum.

       Selman-ı Pak ve Kut savaşları başta olmak üzere, Birinci Dünya Savaşının tüm cephelerinde kahramanca mücadele vererek şehit olan ve 15 Temmuz gecesi Milli birlik ve bütünlüğümüze kast edenlere karşı canını feda eden kahraman evlatlarımızı rahmetle ve minnetle anıyorum.

       Geçmiş ve gelecek arasında kurulacak köprüler tarih bilincine ve tarih şuuruna bağlıdır. Mazisiyle tarih yazmış bu Türk Milletinin tarih şuuru,  milli bir davadır ve hepimize bir borçtur. Milletin devamlılığı için tarih bilmek, tarihi şahsiyetleri tanımak gerekir. Tarih, milletin hafızasıdır. Tarihini bilmeyen bir millet, hafızasını yitirmiş demektir.

       Geçmişini iyi bilenler, ancak geleceklerine doğru şekil verebilirler.

       Uzun yıllar bu topraklarda çeşitli hilelerle ve tuzaklarla bizleri milli şuurumuzdan ve tarihi değerlerimizden uzaklaştırma çabaları yürütüldü. Tarihi varlıklarımız, milli ve manevi değerlerimiz aşağılandı, eleştirildi ve bizlere unutturulmaya çalışıldı. Ancak haysiyetli, sağlam ve şerefli bir hayat yaşamak isteyen milletler; tarihlerini, milli ve manevi değerlerini, onları inşa eden büyük evlatlarını, kahramanlarını tanımak ve bilmek zorundadırlar.

      Bugünkü program ile 1.Dünya Savasında; Çanakkale’den sonra İngilizlerin en büyük yenilgiyi ve hezimeti tattığı, Osmanlı ordusunun tek seferde en fazla düşman askerini esir aldığı, yenilmez denilen İngiliz ordusunun,  ard arda aldığı iki mağlubiyetle sömürgelerini kaybetmeye başladığı ve bir tarihe (1952 yılına) kadar kutladığımız, ancak daha sonra tarih kitaplarından da çıkartılarak bizlere unutturulmaya çalışılan bir tarihi gerçeği, Kut-ül Amare Zaferini gün yüzüne çıkartmayı ve geleceğimize yeni ışık tutmayı hedefliyoruz.

      Avustralyalı tarihçi Dr. Guston Bodart’ın ifade ettiği üzere Kut-ül Amare; “İngiliz onurunun I. Dünya Savaşında yediği en sert, en büyük darbe” dir.

      Dünyayı yönetmek üzere seçildiklerine, üstünlük inançlarıyla, kendileri kadar şanslı görmediklerini idare etmek için yaratıldıklarına inanan mütekebbir İngilizler için,  Kûtü’l- Amâre hezimeti ciddi bir sarsıntıdır. Mağrur Britanya ordusu; bir tümen askerini, subay ve komutanlarıyla teslim etmek zorunda bırakılmış, yenilgiyi acı bir şekilde tatmıştır. Bu itibarla Kût’ül Amâre, Irak Cephesi’nde Osmanlı ordusunun kazanmış olduğu zaferlerden biri ve etkisi bakımından en önemlisidir..

      Halil Paşa, Kut´ül-Amare´nin teslim alındığı gün, orduya bir tebrik mesajı yayımlamış ve bu günün "Kut Bayramı" olarak kutlanmasını  istemiştir.

     Bu vesile ile Irak Cephesi’nde görev yapan askerlerimiz ve komutanlarımız, Cavit Paşa, Süleyman Askeri Bey, Irak Havadisi Genel Komutanı Nurettin Bey, Ali İhsan Bey ve Halil Paşa başta olmak üzere tüm Şehitlerimize Allahtan Rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum.

     Bu bilinçle Akyurt Belediye Başkanlığı sponsorluğunda, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Akyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde; Akyurt Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan Kut-ül Amare Zaferi Kutlama Programı ve Ödül Töreni tertip edilmiştir. Programın hazırlanmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyor, bu programın vatanımız, milletimiz ve geleceğimiz adına hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allahtan niyaz ediyorum.

    Kut-ül Amare Programına tekrar hoş geldiniz derken, katılımınız dolayısı ile sizlere teşekkür eder, hepinize saygılar sunarım.        

04-05-201804-05-201804-05-201804-05-201804-05-201804-05-201804-05-201804-05-201804-05-201804-05-201804-05-201804-05-201804-05-201804-05-201804-05-2018

Yıldırım Mah.Dr.Neslihan Özenli Cad.No 7 Halk Eğitim Binası Kat3 Akyurt/Ankara - 3128441855-56

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.