ANKARA AKYURT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Burhan AYCAN’nın 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılının II.Dönem Açılış Konuşması

İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Burhan AYCAN’nın 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılının II.Dönem Açılış Konuşması

  Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım, Değerli Veliler ve Sevgili Öğrenciler.

  2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılı I. Dönemi bitti, karnelerinizi aldınız. Akademik başarı durumlarınız değerlendirme imkanı buldunuz. 15 gün boyunca dinlendiniz ve şimdi dinlenmiş olarak II. Dönemi başlatıyoruz.

  Okul; sadece bireyin hayat standartlarını yükseltecek ve iyi bir meslek sahibi yapacak bilgi ve becerileri vermekle kalmaz. Aynı zamanda toplumların yapılarını, insan ilişkilerinin nasıl olacağını, bireysel ve toplumsal sorumluluklarının neler olacağını, hizmet ettiği toplumun maddi, milli ve manevi değerlerini de öğrencilere aktarır ve davranış haline getirir ve getirilmelidir.

   Türk Milli Eğitim Temel kanunu; “Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini yaşayan koruyan, geliştiren bireyler olarak yetiştirilmesi” hususunu önemle vurgulamaktadır. Eğitim sistemimiz “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesillerin” dengeli, sağlıklı, gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere sahip, iyi insan, iyi vatandaş huzur ve barış içinde, hoşgörü ve adalet anlayışıyla bir arada yaşama kültürünü destekleyici ortamda yetiştirilme görevini amaçlamaktadır.

 

   Sevgili Öğrenciler ve Kıymetli Veliler;

   Sizler geleceğin yetişkinlerisiniz. Bu konuda oldukça da şanslısınız. Orta Asya’dan getirdiğimiz  binlerce yıllık birikimlerimizle üzerinde yaşadığımız Anadolu, sizlere çok kültürlülüğün, çok sesliliğin, hoşgörü ve adaletin en büyük referans kodlarını sunacaktır.

   Devletimizin 2023 vizyonuna ulaşması için sizlerin birbirinize saygılı, erdemli çalışma, eleştirel ve yapıcı düşünme, farklılıkları zenginlik olarak görme, birlikte ürete bilme, kendinizi ve başkalarının yaptıklarını sorgulayabilme, hak mücadelenizde kararlı duruş sergilemeniz ve güven sahibi olmanız bu vizyonun kritik eşiğidir.

   Ülkemizin kalkınması ve Atatürk’ün idealize ettiği, “muasır medeniyet seviyesine” çıkmamız ancak tüm bireylerin toplumsal sorumluluklarını yerine getirmesi ile mümkün olacaktır.

 

    Değerli Öğretmen Arkadaşlarım;

    Öğrencilerin sınıf yönetimi, karar alma süreçleri, iş bölümlerinin paylaşımı ve eylemlerinin gerçekleştirilmesi, birlikte iş yapabilme becerisi, anlaşma, uzlaşma, hak ve sorumluluklarını gerçekleştirime, yapılan iş ve eylemleri sorgulama kabiliyetlerinin geliştirilmesine fırsat vermeniz oldukça önemlidir. İnsan haklarına saygılı, bireysel farklılıkları zenginlik kabul eden, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmayan, ötekileştirmeyen, terör ve şiddeti bir çözüm yolu olarak tercih etmeyen, ülkesini ve değerlerini seven, Milli, Maddi ve Manevi değerlerle donatılmış, kendine güvenen idealist gençlik yetiştirmeliyiz.

    Bunun örneklerini, Kurtuluş Savaşında, Çanakkale’de, 15 Temmuz da, TERÖR’e karşı mücadelede, Fırat’ta ve şimdi Afrin’de görmekteyiz. Biz buna sahibiz.

    Çünkü siz varsınız.

    Bu vesile tüm şehitlerimize Allah’dan rahmet diliyoruz, mekanları Cennet olsun. Gazilerimize de acil şifalar diliyoruz.

    2017-2018 Eğitim ve Öğretim dönemi hazırlıkları ve planlamaları tamamlanmış olup, okullara dağılım ve görevlendirilmeleri yapılmıştır. Öğretmenlerimizin ders programları hazırlanmıştır.

    Eğitim ve Öğretime destek olan ver yardımlarını esirgemeyen başta Belediye Başkanımız ve İlçe Kaymakamımız olmak üzere hepinize saygılar sunuyorum.

 

    Yeni 2017-2018 Eğitim Öğretim dönemi hepimize hayırlı olsun.     

 

 

                                                                                                               Burhan AYCAN

                                                                                                         İlçe Milli Eğitim Müdürü

Yıldırım Mah.Dr.Neslihan Özenli Cad.No 7 Halk Eğitim Binası Kat3 Akyurt/Ankara - 312844185556

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.