ANKARA AKYURT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DEDELERİ VE NİNELERİ TORUNLARIYLA ÖDÜL TÖRENİNDE BULUŞTURDUK.

DEDELERİ VE NİNELERİ TORUNLARIYLA ÖDÜL TÖRENİNDE  BULUŞTURDUK.

     

 

DEDELERİ VE NİNELERİ TORUNLARIYLA ÖDÜL TÖRENİNDE  BULUŞTURDUK.

            2014-2015 eğitim ve öğretim yılında Akyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz, ortaokul ve lise öğrencileri arasında "Torunumdan Mektup Var" adlı bir mektup yazma yarışması düzenlemişti. Öğrencilere ailenin önemini kavratmak; babaanne, anneanne ve dedeler ile torunların arasındaki manevi bağı kuvvetlendirmek ve unutulmaya yüz tutmuş mektup kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla düzenlediğimiz mektup yazma yarışmasında dereceye girenler 9.10.2015 tarihinde  gerçekleştirilen ödül töreninde ödüllerine kavuştular.

            Akyurt Anadolu Lisesi öğrencisi Volkan ENGÜL, Yakupoğlu Ortaokulu öğrencisi Muhammet Ali ARSLAN birincilik ödülüne, TOKİ Ortaokulundan Sena TÜRKMETİN, Akyurt Anadolu Lisesinden Özgür Can TATLISU ikincilik ödülüne, Yakupoğlu Ortaokulu öğrencisi Hasan ARSLAN da üçüncülük ödülüne layık görüldü.

            Ortaokul kategorisinde birinciliğin Yakupoğlu Ortaokulundan çıkmasından dolayı ödül törenimiz bu okulda yapıldı.Ödül törenimize Akyurt Kaymakamı  Sayın Tuğba YILMAZ ve Akyurt protokolü  teşrif ettiler.Davetliler arasında öğrencilerimizin dedeleri ve nineleri de vardı.

            Programda Yakupoğlu Ortaokulu Türkçe Öğretmeni İlyas AYBUĞA´nın yaptığı konuşma davetlilerin büyük beğenisini topladı. Yarışmada birinci olan öğrencilerimiz mektuplarını seyircilerle paylaşıp büyük alkış aldılar. Akyurt Galaba  sakinlerinden Kadir AKTAŞ´ın tüm dedeler adına okuduğu şiir, torunlara öğüt niteliğindeydi.Sunucumuz aynı zamanda Kültür Komisyonu Üyesi Meryem YUMURTACI´nın tüm torunlar adına Kadir dedenin elini öpmesi, büyüklerin kıymetinin bilinmesi adına dikkat çekiciydi.Daha sonra bir grup öğrenci sahneye çıkıp dede ve ninelerine ait güzel özellikleri söyledikten sonra ellerindeki karanfilleri dede ve ninelerine takdim ettiler. Bu tavır, dede ve ninelerimizi çok duygulandırdı.

  İlçe Milli Eğitim Müdürümüz  Hasan KALELİ´ye Öğrencilerin Sürpriz Hediyesi...

                    Ödül töreninde öğrencilere  ödüllerini vermek için kürsüye çıkan  İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Hasan KALELİ,"Biz istedik ki unutulmaya yüz tutmuş bir kültürümüz olan mektubu hem kendi gündemimize hem de öğrencilerimizin gündemine sokalım. Kelimelerin anlamını kaybettiği şu ortamımızda hem kültürümüzü hatırlatalım hem de bizleri yetiştiren büyüklerimize ve değerli küçüklerimize sevgiyi, saygıyı,vefayı hep birlikte hatırlatalım, yaşayalım, yaşatalım istedik.Şu an geçirdiğimiz zaman diliminde birbirimize sanal alemden ulaşıyor; 140 karaktere her şeyi sığdırmaya çalışıyoruz. Böyle olunca da kelimeler anlamını, duygular manasını kaybediyor. Biz bu manalar kaybolmasın, duygular yaşatılsın diye böyle bir yarışma düzenledik.

                     Sevgili gençler şunu unutmasın! Sizler, bizlere bu dünyada yüce Allah´ın gönderdiği çok değerli hediyelersiniz ve sizleri de bizleri de anne babalarımızı da yetiştiren dedelerimiz babaannelerimiz, anneannelerimiz de çok kıymetli. İstiyoruz ki; siz sevgili gençler değerlerini, kültürünü bilen; onlara sahip çıkan, yaşatan kişiler olun. Bunları bizlere aktaran da büyüklerimizdir.Onlara değer verin" dedi.

                     Daha sonra öğrencimiz Nergis YILMAZ, Yakupoğlu Ortaokulu öğrencileri adına  İlçe Milli Eğitim Müdürümüz  Sayın Hasan KALELİ´ye bir hediye takdim etti. Bu hediye Sayın Hasan KALELİ´nin anneannesi ve dedesine ait bir fotoğraftı. Bu fotoğrafı görünce hem mutlu olan hem de hüzünlenen  Sayın Hasan KALELİ öğrencilere çok teşekkür edip anneannesinin hayatındaki yeri ve öneminden bahsetti.

Birincilik ödülünü öğrencilere vermek üzere kürsüye çıkan Kaymakamımız Sayın Tuğba YILMAZ´ın anneannesine dair anlattığı hatıra misafirlere duygusal anlar yaşattı.

Ödül töreninin ardından davetlilere ikramda bulunuldu. İkram masası dedelerimizin ve ninelerimizin torunlarına ait hatıralarını protokole anlatmalarıyla şenlendi.

 

 

Yıldırım Mah.Dr.Neslihan Özenli Cad.No 7 Halk Eğitim Binası Kat3 Akyurt/Ankara - 312844185556

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.