ANKARA AKYURT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

*BEYAZ BAYRAK BESLENME DOSTU OKUL* ÖDÜL TÖRENİ

*BEYAZ BAYRAK BESLENME DOSTU OKUL*  ÖDÜL TÖRENİ

04-01-201604-01-201604-01-201604-01-201604-01-201604-01-201604-01-201604-01-201604-01-201604-01-2016

 

Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul” Sertifika ve Ödül Töreni Yapıldı

 

            Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasında 2006 yılında imzalanan ‘Beyaz Bayrak’ ile 2010 yılında imzalanan ‘ Beslenme Dostu Okullar’ programları sertifika ve ödül töreni Özel Sınav Koleji konferans salonunda yapıldı.

 

            Özel Sınav Koleji öğrencilerinin halk oyunları gösterisiyle başlayan ödül törenine Ankara Milli Eğitim Müdürü Erol BOZKURT, Ankara Halk Sağlığı Müdürlüğü Müdür yardımcısı Nilüfer KALBUR, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan YARDIM, Maarif Müfettişleri Başkanı Mehmet ÖZTÜRK, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Burhan AYCAN, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri, Halk Sağlığı Müdürlüğü yöneticileri ve ödül alan okulların yönetici ve öğretmenleri katıldı.

 

            ‘Beyaz Bayrak’ projesi ile okullarda temizlik ve hijyenin ön planda tutularak bu alanda gerekli hassasiyetlerin gösterildiği, çalışmaların yapıldığı bir proje olduğunu; ‘Beslenme Dostu Okul’ projesi ile de çok geniş kapsamlı çalışmaların başladığını söyleyen Milli Eğitim Müdürü Erol BOZKURT: “Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü olarak çocuklarımızın akademik başarılarının yanı sıra sosyal, sportif ve kültürel alanlarda yapacakları etkinlikleri, temiz ve sağlıklı ortamlarda bulunmalarını ve doğru beslenmelerini çok önemsiyor ve bu hususta tüm çalışmaları destekliyoruz. Okulların fiziki şartlarının iyi olmasının tek başına bir anlam ifade etmeyeceğini, bunu çocuklarımızın ruh ve beden sağlığı açısından sosyalleştirici aktivitelerle desteklememiz gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz.”dedi.

 

            Okullarda sanatla, şiirle, halkoyunlarıyla ilgilenen; lisanslı olarak spor yapan çocukların olmasını canı gönülden arzu ettiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü BOZKURT: “İstiyoruz ki bütün okullarımız sanat, spor ve kültürün yaşandığı mekânlar olsun. Yaparak ve yaşayarak öğrenme modelini bütün eğitim kademelerinde hayata geçirme gayretindeyiz. Böylelikle bir şeyleri başarabildiğini gören çocuklarımızın yeni işler başarmak için gayretinin artacağını biliyoruz. Yarınlarımızın güvencesi olan gençlerimizin sağlıklı ve zinde olması öncelikli olarak biz yetişkinlerin sorumluluğundadır. Çocuklarımızın öğrenirken öncelikle aile büyüklerini örnek aldığını, aklımızdan çıkarmamalı ve ona göre daha dikkatli ve sorumlu davranmalıyız. Biz de sağlıklı nesillere ülkemizi emanet edebilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.”dedi.

 

            ‘Beslenme Dostu Okul’ projesinde 2010 yılından bu yana 2062 okulun sertifika almak için başvurduğunu ve bunlardan 279’unun ‘Beslenme Dostu Okul’ sertifikası almaya hak kazandığını, ‘Beyaz Bayrak Projesi’ için de başlangıcından günümüze kadar 1357 okulun ödüle layık görüldüğünü ifade eden Milli Eğitim Müdürü Bozkurt: “2014-2015 Eğitim Öğretim yılında 153 okul Beyaz Bayrak almaya hak kazandı. 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı içinse Beyaz Bayrak başvurularında şimdiye kadar 350 okulun müracaatı alınmıştır. 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı için de 284 okul Beslenme Dostu Okul projesine başvurdu.  

 

            Bu çalışmaların geleceğimiz için yapılması gerektiği gerçeğini ve bunu herkese kabul ettirmek zorunda olduklarını ifade eden Müdür Bozkurt: “Projeye destek verenleri, başvuru yapan ve sertifika almaya hak kazanan okullarımızı kutluyor, katılımınızdan dolayı, hepinize şükranlarımı sunuyorum.”dedi.

 

 

 

Yıldırım Mah.Dr.Neslihan Özenli Cad.No 7 Halk Eğitim Binası Kat3 Akyurt/Ankara - 312844185556

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.