ANKARA AKYURT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ANTALYA YÖNETİMDE YENİ YAKLAŞIMLAR SEMİNERİ

ANTALYA YÖNETİMDE YENİ YAKLAŞIMLAR SEMİNERİ

13-01-201613-01-201613-01-201613-01-201613-01-201613-01-201613-01-201601-02-2016

 

ANTALYA´ DA YÖNETİMDE YENİ YAKLAŞIMLAR SEMİNERİ

    03.12.2015 Aralık Perşembe günü başlayan ve üç gün devam eden Antalya Serik IC Santai Resort Hotel´ de düzenlenen seminere Ankara, İzmir, Erzurum, Malatya gibi illerimizin ilçe Milli Eğitim Müdürleri katıldı. Açılış konuşmasını Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürümüz Sayın Hamza AYDOĞDU yaptılar. Açılış konuşmaları sonrasın da sayın AYDOĞDU, insan kaynaklarının yönetimi konusunda bilgilendirmede bulundu. Konuşmasında " İnsanın ihmal edilmemesi gerektiğini, Hz. Ömer gibi adil olunmasını, insana yatırım yapmamız gerektiğini, insanları küçük görmemek ve kibirlenmemek gerektiğini, okulların gezilmesi gerektiğini ve idareci odalarının herkese kapısının açık olması gerektiğini, eğitimcilerin kitap okuması ve film izlemesi gerektiğini ifade etti. Çünkü kitap okumak derinlik, film izlemek ise ufuk kazandırır. 894.511 öğretmenden oluşan büyük bir aileyiz birbirimize sahip çıkmalıyız, itibarımızı kendimiz kazanmalıyız, başkalarının bizim üzerimizden prim yapmalarına müsade etmemeliyiz. Kendi ihtiyaçlarımızı tespit edip çözümler üretmeliyiz. " dedi.

   Protokol kuralları ile ilgili ise Cumhurbaşkanlığı Protokol Müdürlüğü yapmış olan İhsan ATAÖV bilgilendirmelerde bulundu. Protokolde giyim, hitap, tokalaşma, önde gelim ve temsil gibi konuların önemli olduğunu ifade etti. Elbisede özellikle lacivertin veya koyu renklerin seçilmesini, Gri, Mavi ve Fümede tercih edilebileceğini, gömlekte beyaz veya açık renk, kemer ve ayakkabıda ise siyahın tercih sebebi olduğunu ifade etti. Görünüş ve algının önemli olduğunu ifade ederek. " İnsanlar kıyafetleriyle karşılanıp, davranışlarıyla uğurlanır. " sözünü hatırlattı. Başarıda üç unsur olan Karekter,iş bilgisi ve iş etiğinin önemli olduğunu vurguladı.

   Ankara İl Milli Eğitim eski müdürü Kamil AYDOĞAN ise Milli Eğitim de kurum kültürü konuları hakkında bilgi verdi. Eğitim bilimleri hocalarından Necati CEMALOĞLU eğitim yönetimi konusun da bir sunum yaptı. İnsan kaynaklarının etkili yönetiminin nasıl olması gerektiğini anlatarak, iyi ve kötü yönetimin nasıl olduğunu açıkladı. Yönetimde kollektif aklın önemli olduğuna vurguda bulundu, yasal gücün en son kullanılması gereken güç olduğunu, etkili liderlerin yasal gücü en son kullandıklarını ifade etti. Bir yöneticinin pozitif ve negatif alanları iyi görmesi gerektiğini, yönetimde güvenin önemli olduğuna dikkat çekerek başarıda %80 rolü olduğunu söyledi. Liderlikte stratejik düşünmenin önemli olduğunu, farklı  düşünme ve üretime  sahip olmaları gerektiğini ve en önemli vasfında eleştirel düşünme olduğunu beyan ederek; " Her zaman ideal çözümler doğru olmayabilir. " dedi.

   M.E.B İnsna Kaynakları Genel Müdürlüğü Daire Başkanları Bekir ERDOĞAN, öğretmen atama ve yer değiştirme süreçleri ile ilgili, Fethi Fahri KAYA ise, Merkez ve taşra teşkilatı  personel atama ve yer değiştirme süreçleri ile ilgili bilgiler verdiler. Öğretmenlerin büyük bi kısmının %50´ den fazla kesiminin bayanlardan oluştuğunu ifade ettiler.

   Devlet Opera Sanatçısı ve Nefes Uzmanı Mustafa Kemal KARTAL´ da nefes teknikleri, farkındalık eğitimi konusunda bilgilendirme de bulundu.

   Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali KAYA´ da yönetimde yeni yaklaşımlar konusunda bir seminer verdi. Konuşmasında, kendimizi ve işimizi sevmemiz gerektiğini zeki insanlardan oluştuğumuzu ancak atıl kapasite ile çalıştığımızı ifade ederek yönetimde yeni yaklaşımlar gerektiğini belirti. Eşşekli kütüphaneci Mustafa GÜZELGÖZ´ ün örneğini verdi.

Yıldırım Mah.Dr.Neslihan Özenli Cad.No 7 Halk Eğitim Binası Kat3 Akyurt/Ankara - 312844185556

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.