ANKARA AKYURT İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

AKYURTLU ÖĞRENCİLER ÇANAKKALEYİ YAŞADI VE YAŞATTI.

Akyurt ilçesi okullarından Nevzat Hüseyin Tiryaki Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından organize edilen “18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Haftası ile 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Günü” dolayısıyla ilçemizde bir dizi etkinlikler düzenlendi. Bu vesileyle ilçemizde Çanakkale ruhu yaşandı ve yaşatıldı.
AKYURTLU ÖĞRENCİLER ÇANAKKALEYİ YAŞADI VE YAŞATTI.

Çanakkale Şehitlerini Anma EtkinlikleriÇanakkaleÇanakkale Şehitlerini Anma EtkinlikleriÇanakkale

         İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan KALELİ, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin milli ve manevi yönden yetiştirilmesinin eğitim camiasının en büyük görevi olduğunu belirtti. Hazırlanacak olan Çanakkale şehitlerini ve Mehmet Akif ERSOY’u anma programının milli ve manevi değerleriyle destan yazan ecdadımızın Çanakkale’deki fedakârlıklarının yediden yetmişe tüm Akyurtluları kapsayacak şekilde planlanmasını ve hafta boyunca sürmesini istedi. Hazırlıkların bu kapsamda

yapılmasının güzel kazanımlara vesile olacağını söyledi. Yapılan etkinliklerle hafta boyu Akyurt’ta farklı bir hava oluşturuldu.

12.03.2014 tarihinde Akyurt Belediyesi Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde Çanakkale ruhu temalı resim sergisi ve Akyurtlu şehitlerin anlatıldığı sembolik Çanakkale şehitliğinin minyatürü hazırlanarak Akyurt Belediye Başkanı Gültekin AYANTAŞ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan KALELİ ve çok sayıda daire amirleri tarafından açılışı yapıldı. Hazırlanan sergi ve şehitlik ile Çanakkale ruhunun ilçemiz halkına hissettirildiği, ziyaretçilerin sergideki hissiyat defterine yazdıkları mısralardan anlaşıldı. Çanakkale ruhu temalı etkinliğe Akyurt halkı büyük hüsnü teveccüh gösterdi. Hafta boyunca devam eden sergi okullarımızdaki öğrenci ve öğretmenlerimizin büyük çoğunluğu tarafından gezildi.

              Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde Çanakkale programı kapsamında ilçemizdeki ilkokul ve ortaokul öğrencilerine hafta boyunca Çanakkale Destanı isimli çizgi film izletildi. Çizgi filmi izleyen çocuklarımız milli şuur konusunda kazanımlar elde ettiği görüldü.

Akyurt’tan Çanakkale savaşına katılarak şehit düşen yirmi beş şehit için;  25 şehide 25 hatim etkinliği kapsamında ilçe müftülüğünün ve Akyurt halkının katkılarıyla şehitlerimize hafta boyunca 25 hatim okundu. Okunan hatimlerin duası Cuma günü merkez camisinde yapılarak şehitlerimiz rahmetle anıldı. Aynı gün şehitlerimiz için mevlidi şerif okundu. Programa katılımın çok olması Akyurt halkının şehitlerine karşı ahde vefasını göstermiştir. Cami çıkışında ecdadımızın o günkü zorluklarda nasıl zafer kazandığını anımsatan askerin kumanyası hoşaf ekmek dağıtıldı. Yapılan etkinliğe katılan mülki amirler ve Akyurt halkı bu etkinliklere birlik ve beraberliğimizi artırdığını, milli ve manevi şuurumuzu pekiştirdiğini söylediler.

Çanakkale programı etkinlikleri kapsamında Akyurtlu 25 şehidin künyesi hazırlanarak 2000 adet bastırıldı. Hafta boyu yapılan etkinliklerde katılımcılara dağıtıldı. Yapılan bu etkinliğin ciddi bir farkındalık oluşturduğu görüldü.

Öğrencilerimize Çanakkale şuurunu kazandırmak için yapılan Çanakkale temalı maket yarışmasında ortaya çıkan eserlerin güzelliği dereceye giren öğrencilerin seçiminde jüri heyetini ciddi oranda zorladığı görüldü.

18.03.2014 tarihinde yapılan Çanakkale şehitlerini ve Mehmet Akif ERSOY’u anma programı etkinliklerinin final programına halkımız büyük ilgi gösterdi. Salondaki atmosfer hafta boyunca yapılan güzelliklerin yansımasını gösteriyordu. Final programında okunan Kuran-ı Kerim tilaveti tek kelimeyle enfesti. Akyurt Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Serap KABLAN “Kime Emanet” şiirinin mısralarından

“Bilecik istasyonunda yaşlı ana,

Oğlunu cepheye uğurlarken,  

Oğlum Babanı Dimetoka’da, dayını Şipka’da,  

Ağabeyini Çanakkale’de kaybettim,  

Sen benim son yongamsın,

Sen de dönmezsen ben Allah’a emanet-im diyordu,

Git sen de git,  Minareler ezansız,  

Camiler Kur’ansız kalacaksa Sen de git,  

Ezan, vatan, Kuran kime emanet” 

sözcüklerini okuduğunda salondaki duygusal hava anlatılmaz yaşanır cinstendi. Akyurt Nevzat Hüseyin Tiryaki Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Fatma ÜSTÜN Çanakkale’de Türk askerinin fedakârlığını Fransız komutanın ağzından okurken böyle asil bir milletin evlatları olmanın mutluluğunu gençlerimize yaşatmış oldu.

Çanakkale temalı maket yarışması ödül töreninde konuşan Akyurt Kaymakamı Mustafa YİĞİT, böyle güzel bir Çanakkale programı yaşattıkları için başta öğrencilerimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim, dedi. Ödül töreninde konuşan Akyurt Belediye Başkanı Gültekin AYANTAŞ hafta boyu yapılan etkinliklerle ilçemizde Çanakkale havası esti, emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.  Akyurt İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan KALELİ Merhum Mehmet Akif’in mısralarıyla seslenerek “Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;  Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.” Bir ve beraber olduğumuz sürece bu milletin asil evlatları tarihte olduğu gibi birçok başarıya imza atacaktır, dedi. Çanakkale şehitlerini ve Mehmet Akif ERSOY’u anma programı etkinlikleri hafta boyunca halkımıza farklı güzellikler yaşattı. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim dedi. Akyurt her alanda buna benzer güzellikleri fazlasıyla hak etmektedir. Hep beraber bu güzellikleri her alanda yaşatacağız dedi.

 

 

 

Yıldırım Mah.Dr.Neslihan Özenli Cad.No 7 Halk Eğitim Binası Kat3 Akyurt/Ankara - 312844185556

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.